top of page

WS Hickey & Son Wool Merchants Sponsors of Premier Pennants

Winners Clyde; Runners Up ADC

WS Hickey & Son Wool Merchants Sponsors of Div 1 Pennants

Winners Alexandra; Runners Up Cromwell

Results

Tournaments

 

Well done to the finalists of the Arvida 1-5 Singles. Winner Men's: Murray Carter (Queenstown), Runner Up : Peter Smith (Arrowtown) Winner Women's: Trish Harris (Omakau), Runner Up: Lynley Carter (Queenstown)

Congratulations Nikki Milne - winner of the Super Singles Tournament held at ADC  10 March 2024.

Nikki will represent Central Otago in Naenae in July, against other regional qualifiers!

Winners of Waipiata Country Hotel 3/5

Brasho's of Arrowtown

Runners Up Arrowforce of Arrowtown

From Left: Peter Bain, Diane Brash, Allan Brash

They will now playoff against Southland to qualify for the National Final 

Well done to the finalists of the Flooring Xtra/ Rockatipu Men's Centre Singles (From Left: Bob McCauley and Howie O'Donnell) and the S&R Hurley Women's Centre Singles (From Left: Debbie Jackson, Rhonda Hurley sponsor, and Tina Jerrom). 

Congratulations to the winners - Howie and Debbie.

A big thank you to the sponsors of the two events.

co mens singles_edited.jpg
co singles_edited.jpg

 

Winners of the Arvida Mixed Pairs played in Queenstown on 9&10 December

From Left: Jo-Anne Toogood (Hawea) and Jeff McCandless (Arrowtown)

Winners of the Mike Pero Tournament Triples 19 November 2023

WOMEN: Linley O'Callaghan (s), Yvonne McCutcheon, Tina Jerrom.

MEN: Bill Clements, Martin Geary, Ray Leeden.

all of Alexandra

Winners of Women's RD Petroleum Interclub 7s. Arrowtown

 Back: Manager Jenni Hazlewood, Linda Brown, Joyce Egerton, Nancy McHugh, Jill Newton, Front: Liz Tomlins, Debbie Jackson, Diane Brash.

Winners of Men's Hawkeswood Mining Interclub 7s Clyde Red

Back: Warren Galletly, Leon Van Boxtel, Roger O'Brien, Front: Raymond Paulin, Patrick Houlahan, Alister Watson, Howard O'Donnell,

sevensarrow_edited.jpg

Arvida 1-5 Pairs 12 November 2023 all of Clyde

Mens Winners: Dave Chisholm& Murray McLennan

Womens Winners: Maria Wallis & Shirley Walker

Affinity Funeral Tournament 4's 29 Oct 23

Ruth Grant, Carol Woods, Yvonne McCutcheon, Linley O'Callaghan (S)

Alexandra

Affinity Funeral Tournament 4's 29 Oct 23

Alan Brash, Joseph Richards(S), Grant Hammond, Peter Dunne

Arrowtown

Tall Poppy Pairs Winners Played 7 &8 October at Roxburgh & Clyde (No photos)


MEN: Allan Brash/Kelvin Jackson (Arrowtown)

WOMEN: Margaret O'Connor/Christine Buchanan (Queenstown

 

Winners  Arvida 1-10 Pairs 1 October

Bev Mee & Marilyn Steel

Wanaka

bevmarilyn_edited.jpg

Winners Arvida 1-10 Pairs 1 October

Todd Swain & Mark Daniels

Wanaka

toddmark_edited_edited.jpg
bottom of page